„Dziedzictwo humanistów – Johannes Reuchlin 1455-1522"
Wystawa „Dziedzictwo humanistów – Johannes Reuchlin 1455-1522” jest częścią europejskiego projektu edukacyjnego „Powered by Reuchlin”, koordynowanego przez niemieckie miasto Pforzheim i łączącego aktywność miast partnerskich: Częstochowy (Polska), Osijeku (Chorwacja) i Vicenzy (Włochy) wokół postaci Johanessa Reuchlina i współczesnych implikacji humanizmu. Celem projektu jest wzbudzenie refleksji nad istotą wartości humanistycznych i ich obecnością w życiu współczesnych Europejczyków (https://reuchlin-eu.pforzheim.de/).
Johannes Reuchlin jest najznamienitszym synem Pforzheim, miasta znanego ze względu na wielowiekowe tradycje jubilerstwa jako „złote miasto” – „Goldstadt”, a ze względu na szczególne położenie w Badenii-Würtembergii jako „wrota Schwarzwaldu”.
Ekspozycja jest wspólnym przedsięwzięciem Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Częstochowie, studentów germanistyki i Biblioteki Uniwersyteckiej UJD. Została opracowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Goethe Institut, dokumentujących wystawę „Europa – Erbe der Humanisten” © EUNIC Stockholm, 2020.
Pomysłodawcy projektu: dr Christian Gastgeber i prof. Elisabeth Klecker; koncepcja i koordynowanie projektu: dr Christian Gastgeber.
Wystawa prezentuje sylwetki wybranych humanistów z krajów niemieckiego obszaru językowego, z Polski oraz przypomina uchodzącego za ojca humanizmu Erazma z Rotterdamu. Treści wystawy przedstawione zostały w językach polskim i niemieckim, czym organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na znaczenie przywiązywane przez humanistów do wielojęzyczności i do zasług Johannesa Reuchlina w zakresie studiów lingwistycznych.
Data dodania: 18 września 2024