"Wystawa twórczości Stefana Mrożewskiego"
Stefan Mrożewski urodził się 16 kwietnia 1894 r. w Częstochowie, malarz, grafik, ilustrator, twórca ekslibrisów. Był synem urzędnika Franciszka i Marianny Heimlich. Po ukończeniu gimnazjum w Sosnowcu uczył się rysunku i malarstwa w prywatniej szkole wieczorowej Jerzego Lehmana w Łodzi. W roku 1921 rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, ale po pół roku ją przerwał. Następnie uczęszczał do Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku Ludwiki i Wilhelma Mehofferów w Krakowie. Od roku 1923 studiował grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Władysława Skoczylasa. Pod jego wpływem obrał drzeworytnictwo. W roku 1925 wyjechał do Paryża. Od roku 1931 należał do Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”.
Lata okupacji hitlerowskiej spędził Mrożewski na Kielecczyźnie w Jędrzejowie i pobliskim Sudole, dokąd został zaproszony przez kolekcjonera dzieł sztuki Wiktora Kielbassa. Będąc żołnierzem Armii Krajowej, zajmował się wyrabianiem fałszywych dokumentów osobistych. Należał też do konspiracyjnego Koła Miłośników Grafiki i Ekslibrisu. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Mrożewski opuścił Polskę. Mieszkał we Francji i Holandii (w r. 1947 w Amsterdamie). W roku 1950 wyjechał z rodzina na stałe do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Kalifornii. Żonaty był od roku 1929 z Ireną Blizińską i miał z nią syna Henryka Andrzeja, dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej Laurentian University w Sudbury w Kanadzie.
Stefan Mrożewski zmarł 8 września 1975 roku w Walnut Creek w Kalifornii i został pochowany na cmentarzu Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. U jego boku spoczywa Irena Mrożewska zmarła w San Mateo 21 maja 1983 roku.
Stefan Mrożewski w swoim dorobku artystycznym pozostawił ok. 40 obrazów olejnych, 200 pasteli, 30 terakot, projekty witraży. Wykonał także freski i mozaiki w kościołach: Polskim w Los Angeles, Św. Patryka w Canutillo w Teksasie, Św. Franciszka w Areesa w Kalifornii oraz Collegue Wilkes Barre w Pensylwanii. Zilustrował około 50 książek. Wykonał wiele drzeworytów o różnej tematyce. Liczba prac graficznych Mrożewskiego przekracza 3000 pozycji.
Stefan Mrożewski brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą m.in. w Paryżu, Amsterdamie, Hadze, Brukseli, Berlinie, Londynie, Wenecji, Warszawie, Krakowie, Lwowie, Nowym Jorku.
Prezentowane przez niego prace graficzne wyróżnione zostały m.in. pierwsza nagrodą na I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu Współczesnego w Warszawie (1933), nagrodą na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie (1936), wielka nagroda na Międzynarodowej Wystawie Artystycznej i Technicznej w Paryżu (1937) oraz nagrodami i wyróżnieniami na dorocznych wystawach w Waszyngtonie (1953, 1971, 1972) i Santa Clara (1961). Grafika jego znajduje się w zbiorach wielu bibliotek i muzeów w Polsce i zagranicą.
Data dodania: 19 września 2024