„Ze Lwowa do Chamonix”. Wystawa poświęcona pamięci Tadeusza Wowkonowicza
Wśród prezentowanych dokumentów znajduje się korespondencja Aleksandra Bobkowskiego: do polskiej drużyny narciarskiej z Chamonix, do ówczesnego Prezydenta FIS oraz kilkaset zdjęć dokumentujących dzieje polskiego narciarstwa w latach 1940-1948 pochodzące z archiwum rodziny T. Wowkonowicza w Chamonix. Dokumenty umieszczono na 19 planszach oraz 5 folderach dużego formatu. Część oryginalnych dokumentów zaprezentowano w gablotach. Ponadto przygotowano ponad 150 zdjęć wyświetlanych na monitorze dokumentujących głównie uprawianie narciarstwa przez polskich żołnierzy podczas internowania w Szwajcarii w latach 1940-1945. Prezentację uzupełnia nagranie wspomnień Józefa Zubka (przyjaciela Tadeusza Wowkonowicza) dotyczących uprawiania narciarstwa podczas internowania w Szwajcarii udostępnionych przez rodzinę Józefa, syna Andrzeja i wnuka Bartłomieja Zubków z Zakopanego. Atrakcją był amatorski film nakręcony w latach 30. XX wieku w Karpatach Wschodnich przez przyjaciela T. Wowkonowicza - T. Stobieckiego. Całość materiału podsumowano w multimedialnej prezentacji autorstwa Z. Sokalskiego i L. Raka.
Patron wystawy:
Andrzej Bachleda-Curuś, najbardziej utytułowany polski narciarz alpejczyk, przyjaciel Tadeusza Wowkonowicza
Autorzy prezentacji:
Zbigniew Sokalski, instruktor narciarski, absolwent ENSA w Chamonix, wieloletni członek i działacz SITN, przyjaciel Tadeusza Wowkonowicza.
Leon Rak, instruktor i trener narciarski, wieloletni członek SITN,
pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prodziekan ds. studenckich Wydziału Pedagogicznego, Wojciech Szatkowski.
Własność prezentowanych materiałów:
Zbiory rodziny Wowkonowiczów,
Zbiory Andrzeja i Bartłomieja Zubków,
Zbiory Stanisława Stobieckiego,
Zbiory Józefa Nyki,
Zbiory Jerzego Michalskiego
Data dodania: 26 września 2024