"Wystawy Biblioteki Głównej w 40-leciu Uczelni"
Wystawa o nas samych!
Zorganizowana przez Bibliotekę Główną ekspozycja pt. „Wystawy Biblioteki Głównej w 40-leciu Uczelni” jest szczególna, bowiem podsumowuje jej dorobek wystawienniczy w 40-leciu Uczelni.
Jan Paweł II pisał: „ biblioteka jest skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi...”. Wykorzystując zasób tejże „skarbnicy”, skarbnicy Akademii im. Jana Długosza, a także umiejętności twórczych pracowników i studentów naszej Uczelni, Biblioteka zorganizowała ponad 80 wystaw, które w tej jednej ekspozycji chciała przypomnieć. Poprzez tego typu działania, przybliżając gromadzone przez bibliotekę zbiory staje się ona dodatkowo przestrzenią dla wymiany poglądów, estetycznych doznań i kulturalnych spotkań.
Działalność wystawienniczą zainicjowała w roku 1989 ówczesna dyrektor Biblioteki Głównej mgr Joanna Grochowska. W bardzo skromnych, korytarzowych warunkach powstała pierwsza ekspozycja pt. „Piękna książka”. I od tego momentu Biblioteka nie pozostawała obojętną na ważne rocznice, wydarzenia, historyczne daty i fakty, wpisując się tym samym „na stałe” w działalność kulturalną i edukacyjną nie tylko Uczelni, ale całego regionu częstochowskiego.
Od 2004 roku ranga organizowanych wystaw wzrosła, kiedy to Biblioteka wzbogaciła się o profesjonalną, specjalnie przystosowaną do celów wystawienniczych i spotkań wernisażowych galerię.
80 wystaw – mało to, czy dużo? Najważniejsze, że prawie do każdej opracowany był katalog, który stał się eksponatem wystawowym, ale przede wszystkim dokumentacją dającą obraz naszej pracy, pracy bibliotekarzy, którzy wkładają i przez lata wkładali ogromny trud, zaangażowanie i serce w organizację każdej z osobna ekspozycji.
I właśnie za to wszystkim pracownikom biblioteki i osobom z nią współpracującym należą się serdeczne podziękowania.
oprac. Alicja Raczyńska
Więcej informacji na temat wystawy znajduje się w Katalogu wystawy.
Data dodania: 10 października 2024